08/04/2015
Τελετή Βραβεύσεων ΕΘΝΟΑ
Οι αγαπημένοι μας Ολυμπιονίκες, Παραολυμπιονίκες και Πρωταθλητές, τα πραγματικά σύμβολα των Ολυμπιακών μας Αξιών παρευρέθηκαν στην τελετή βραβεύσεων της ΕΘΝ.Ο.Α και παρέλαβαν το Χρυσό Μετάλλιο της Ακαδημίας, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα υπέρ της Ολυμπιακής Παιδείας των παιδιών.
Την τελετή βραβεύσεων τίμησαν με την παρουσία τους οι:
Θωμάς Μπίμης, Χρυσός Ολυμπιονίκης, Αθήνα 2004, Συγχρονισμένες Καταδύσεις,
Αθανασία  Τσουμελέκα, Χρυσή Ολυμπιονίκης στο Βάδην (Αθήνα 2004),
Πέτρος Γαλακτόπουλος - Αργυρός Ολυμπιονίκης, Μόναχο 1972, Ελληνορωμαϊκή Πάλη
Βούλα Κοζομπόλη, Αργυρή Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004),
Βαλέριος Λεωνίδης, Αργυρός Ολυμπιονίκης, Άρση Βαρών
Βασίλης Πολύμερος, Αργυρός Ολυμπιονίκης (Πεκίνο 2008)
Πηγή Δεβετζή, 2η Ολυμπιονίκης, Αθήνα 2004, Στίβος,
Γεωργία Ελληνάκη, Αργυρή Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004),
Ευτυχία Καραγιάννη, Αργυρή Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004),
Αγγελική Καραπατάκη, Αργυρή Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004),
Δημήτρης Μούγιος, Αργυρός Ολυμπιονίκης στην Κωπηλασία (Πεκίνο 2008),
Εύη Μωραϊτίδου, Αργυρή Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004),
Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, Αργυρός Παραολυμπιονίκης στην Κολύμβηση (Αθήνα 2004),
Ειρήνη Αϊνδηλή, Χάλκινη Ολυμπιονίκης στη Ρυθμική Γυμναστική (Σύδνεϋ 2000),
Χαρά Καρυάμη, Χάλκινη Ολυμπιονίκης στη Ρυθμική Γυμναστική (Σύδνεϋ 2000),
Εύα Χριστοδούλου, Χάλκινη Ολυμπιονίκης στη Ρυθμική Γυμναστική (Σύδνεϋ 2000),
Κλέλια Πανταζή, Χάλκινη Ολυμπιονίκης στη Ρυθμική Γυμναστική (Σύδνεϋ 2000),
Σοφία Παπαδοπούλου, Χάλκινη Ολυμπιονίκης στην Ιστιοπλοΐα (Πεκίνο 2008),
Γιώργος Τζελίλης, 4ος Ολυμπιονίκης, Ατλάντα 1996, Άρση Βαρών,
Κώστας Λούδης, 4ος Ολυμπιονίκης στην Υδατοσφαίριση (Αθήνα 2004)
Βούλα Ζυγούρη, 4η Ολυμπιονίκης στην Πάλη (Αθήνα 2004),
Νίκος Δελιγιάννης, 4ος Ολυμπιονίκης, Αθήνα 2004, Υδατοσφαίριση
Βάσω Βουγιούκα, 5η Ολυμπιονίκης στην Ξιφασκία (Λονδίνο 2012),
Μαρία Καραγιαννοπούλου, 5η Ολυμπιονίκης στο Τζούντο (Αθήνα 2004),
Γιώργος Στεφανόπουλος, 5ος Ολυμπιονίκης στην Πυγμαχία (Λος Άντζελες 1984),
Βαρβάρα Μαγνήσαλη, 5η Ολυμπιονίκης Ρυθμικής Γυμναστικής
Χρύσα Μπισκιτζή, 6η Ολυμπιονίκης στην Κωπηλασία (Πεκίνο 2008), PAN
Νιαγκουάρα Νέρι – Μάντεϋ, 6η Ολυμπιονίκης στην Κολύμβηση  (Αθήνα 2004),
Δημήτρης Καφφάτος, 6ος Ολυμπιονίκης στη Χειροσφαίριση (Αθήνα 2004),
Σπύρος Μπαλωμένος, 6ος Ολυμπιονίκης (Αθήνα 2004), Χειροσφαίριση
Γιώργος Ζαραβίνας, 6ος Ολυμπιονίκης (Αθήνα 2004), Χειροσφαίριση
Μορφούλα Ντόνα, 7η Ολυμπιονίκης, Σίδνει 2000, Ρυθμική Γυμναστική,
Γιάννης Γαβριηλίδης, 7η Ολυμπιονίκης στις Καταδύσεις (Αθήνα 2004),
Ξενοφών Κουτσιούμπας, 7η Ολυμπιονίκης στην Πάλη  (Αθήνα 2004),
Ιωάννα Μπούζιου, 7η Ολυμπιονίκης στο Σόφτμπολ  (Αθήνα 2004),
Σταυρούλα Αντωνάκου, 8η Ολυμπιονίκης, (Πεκίνο 2008), Υδατοσφαίριση
Μαρία – Λουίζα Βρυώνη, 8η Ολυμπιονίκης στην Πάλη (Αθήνα 2004),
Γιώργος Κουτσιούμπας, 8ος Ολυμπιονίκης στην Πάλη  (Αθήνα 2004),
Δήμητρα Μαγκανουδάκη, 8η Ολυμπιονίκης στην Ξιφασκία (Αθήνα 2004)
Ευτυχία Παππά – Παπαβασιλοπούλου, 8η Ολυμπιονίκης στις Καταδύσεις (Αθήνα 2004).
Ουζούνη Καλλιόπη, 7η Ολυμπιακή θέση, Σφαιροβολία 2000, Σίδνεϊ
Έφη Βλάμη – Πρωταθλήτρια Ελλάδος Ξιφασκίας με αμαξίδιο
Έλενα Πλατάνα - Χάλκινη Πανευρωπαϊκή Πρωταθλήτρια Πυγμαχίας
Για την πολύτιμη συμμετοχή δεκάδων στελεχών τους, στα προγράμματα της ΕΘΝ.Ο.Α., βραβεύτηκαν οι ομοσπονδίες:
Ομοσπονδία Τοξοβολίας για την συμμετοχή των στελεχών: Μαρία Κυριλλοπούλου, Νίκος Μπαλιάμης, Χρήστος Καρμοίρης, Απόστολος Νάνος, Άρης Κόμης, Νίκος Ελευθερίου, Παναγιώτης Παρασκεύοπουλος, Γιάννης Πανούσης, Δημοσθένης Λύρας, Ιωάννης Περμανθούλης ,Βασιλική Αρκανίδου.
Ομοσπονδία Ξιφασκίας για την συμμετοχή των στελεχών: Ανδρέας Δουβής , Ανή Νικολάου, Ανδρέας Μπούκας, Δημήτρης Καζάλης , Γιώργος Τσουρούτας, Αγαπητός Παπαδημητρίου, Ιάσωνας Αθανασιάδης, Φοίβος Γαργουλάκης, Βασίλης Θεοφάνης, Ζηνοβία Κόγιου, Αναστασία Λεσγίδου, Πέτρος Λειβαδάρος, Ευάγγελος Σαρρής, Ιωάννης Σαρρής, Δημήτρης Μητρόπουλος, Μαρίνα Παϊζη, Μεταξία Σμαϊλη, Ελπίδα Σπύρου, Ελισάβετ Στάντζιου, Ισμήνη Χατζηγεωργίου, Γιώργος Στέφος, Βασίλης Ντούνης, Κέλλυ Λουφάκη.
Ομοσπονδία Χειροσφαίρισης για την συμμετοχή των στελεχών:Κυριακή Μπακουλοπούλου, Παναγιώτη Ιατρούδη, Κώστα Κοτσιρα, Στέλιο Αλεπουδέα, Δημήτρη Σκάρλο, Ηλία Ζαπατίδη, Νίκο Σαμαρά, Ομάδα Διομήδη Άργους.
Ομοσπονδία Ιππασίας για την συμμετοχή των στελεχών: Κατερίνα Λώ, Κέλλυ Σκλαβούνου, Ελένη Μυράτ, Βάλια Κούπενου.
ΣΕΓΑΣ για την συμμετοχή των στελεχών: Στέφανος Ματάκης, Αποστόλης Αποστολόπουλος, Κώστας Καμπόσος, Δημήτρης Χαλβατζάρας, Χρήστος Κάτσικας, Μανώλης Καραγιάννης, Θωμάς Ιακωβάκης, Χριστίνα Κούρτη, Νίκος Ποντικέας.
H Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας, τους ευχαριστεί θερμά για μια ακόμη φορά!
Πάμε Ψηλά!
Πηγή: ΕΘΝΟΑ